Výběr slunečních brýlí není radno podceňovat

Intenzivní sluneční záření a sluneční světlo našim očím škodí, proto je vhodné, abychom si je chránili slunečními brýlemi, které jsou sice trendy módním doplňkem, ale zároveň bychom neměli zapomínat na jejich základní funkci a tou je ochrana našeho zraku před škodlivými paprsky. Při výběru brýlí je důležité brát v potaz nejen UV filtr, ale i tvar a barvu skel.

Na co se zaměřit

Někteří mohou vnímat sluneční brýle jako ty s tmavými skly, ale to není v pořádku. Pokud chcete. Aby byl sluneční brýle funkční, je potřeba si rozmyslet kde a jak často je budete používat. Chcete je pouze na chození po městě, k moři nebo na hory nebo je budete používat pravidelně, třeba jako řidič jakéhokoli dopravního prostředku?

Pro každodenní používání volte brýle, které mají absorbci světla v rozmezí 15-90%. Pro řidiče není vhodné vyšší procento absorbce, neboť skla pustí k oku jen velmi malé množství světla.

Pozor si musí dát i ti, kdo nosí brýle dioptrické, neboť tuto korekci by měly obsahovat i brýle sluneční.

Důležitá je i barva skel

Barevné zbarvení skel u slunečních brýlí má také svůj význam a každá barva je vhodná pro jiné podmínky. Proti slunci je vhodná šedá, hnědá nebo zelená, pokud je pod mrakem, ideální barvy jsou červená a růžová, do mlhy jsou vhodné žlutá, červená nebo oranžová, řidiči by měli volt mezi šedou a hnědou na sníh je ideální žlutá nebo červená.

Šedá barva je univerzální a také se používá nejvíce. Snižuje totiž intenzitu světla,ale žádným způsobem nezkresluje naše vidění

Hnědá barva mírně redukuje modrou část spektra, což je ideální především v zimě, na sněhu.

Žlutá barva velmi podstatně snižuje modrou složku světla, to je důvod, proč se používá v mlze. Musíme však mít na paměti, že zkresluje vzdálenost a snižuje schopnost vnímat a rozpoznávat jednotlivé bary. Není tedy ideální pro řidiče.

Oranžová a červená barva podpoří naše vidění na sněhu nebo v případě, že je pod mrakem.Pomáhá zvýraznit detaily.

Růžová barva zvýrazní detaily a zlepší prostorové vnímání. Pozor na fakt, že omezuje rozpoznávání barev.