Kaštany nám pomáhají

Kaštan koňský je strom, jehož listy a plody mají léčivé účinky. Výrobky z nich se používají pro úlevu od bolesti a otoků, pomáhají při výskytu křečových žil nebo při svalových křečích. Někteří jedinci by mohli být citlivý a mast není vhodná pro těhotné nebo ti, kteří podstupují léčbu ledvin a jater.

Kaštanová mast z listů

Suroviny:

listy kaštanu koňského

kokosový olej

Postup:

Nejprve ohřejeme kokosový olej, nikoli však na bod varu, následně do něj přidáme listy a necháme je, dokud nezhnědnou. Pomocí kleští je vyjmeme a olej s extraktem necháme vychladnout, přelijeme přes plátýnko do čisté sklenice a je hotovo. Mast můžeme používat na křečové žíly a metličkové žilky na nohách.

Kaštanová mast z plodů

Použijeme plody jírovce maďala, nikoli jedlé kaštany, ty v sobě nemají léčivé látky.

Nejprve je potřeba připravit tinkturu – rozsekáme 20 kaštanů a zalijeme 150ml čisté 40%vodky, uzavřeme do sklenice a necháme asi měsíc louhovat. Každý den je potřeba sklenici protřepat. Vzniklou tinkturu přecedíme, uvaříme 3 sáčky želatiny agar agar dle návodu a po vychladnutí do ní přidáme tinkturu. Celou směs našleháme elektrickým šlehačem do výsledného hustého krému. Mast skladujeme v lednici v uzavřené nádobě a je potřeba ji spotřebovat do 3 měsíců.