Příprava zahrady na zimu

Podzimní období je ideální čas pro úklid naší zahrady. Na zimu je potřeba připravit nejen rostliny, ale i stromy, keře, trávník, zahradní jezírko a zapomenout nesmíme ani na zahradní nářadí a techniku.

Opečujte trávník

Trávník potřebuje provzdušnit a pohnojit. Ideální druh hnojiva je takový, který obsahuje velké množství draslíku.. Vyhrabejte spadané listí a přebytečný mech a zlikvidujte veškerý plevel. Ušetříte si tak práci pro jarní období.

Tepelná izolace pro rostliny

Jako tepelnou izolaci můžete použít spadané listí, ořezané větve jehličnatých stromů, slámu, seno nebo kompost ke kořenům. Dejte však pozor, co kam umístíte. Spadané listí není vhodné na skalničky. Tady raději použijte větve jehličnanů. Pro velmi citlivé rostliny můžete použít i bílou netkanou geotextilní látku.

Stromy a keře

Jestliže potřebujete prořezat strom, keře nebo živý plot, pak je podzim tím ideálním časem. Také se můžete zbavit nemocných či neplodících jedinců. Nezapomínejte ani na růže, je potřeba je sestříhat.

Zahradní nářadí a technika

Po posledním zahradním úklidu je potřeba se postarat i o zahradní nářadí a techniku. Vše řádně očistěte, nechte uschnout a uskladněte na suchém místě.

Zazimování zahradního jezírka

Pokud máte na zahradě jezírko, je potřeba se postarat i o něj. Zazimování vodních rostlin záleží na tom, jak jsou choulostivé či odolné vůči mrazům. Pokud v jezírku zůstávají rostliny i přes zimu, většinou na dně, je potřeba pamatovat na vhodnou hloubku a ochránit jezírko před promrznutím. Jsou – li v jezírku ryby a želvy, pravidelně kontrolujte vodní hladinu, aby nezamrzla. Nádrž by měla být před zimou řádně vyčištěná, aby nedocházelo ke telní organických nečistot.