Jak napsat životopis

Změna zaměstnání je krokem do neznáma. Obě strany, tedy vy i váš budoucí zaměstnavatel se o sobě chcete dozvědět co nejvíce. Od vás bude zpravidla požadován motivační dopis a strukturovaný životopis. Chcete-li zapůsobit, musíte personalistu zaujmout a uvědomit si, že takovýchto písemnosti již četl stovky. Proto se snažte být originální, ovšem nikoliv přehnaně.

Co by měl životopis obsahovat

Základem životopisu by měly být pouze zajímavé a relevantní zkušenosti, které se přímo vztahují k pozici, o kterou se ucházíte. Strukturovaný životopis musí obsahovat pravdivá fakta o předchozích zaměstnáních a žádné lži nebo přikrašlování informací o sobě. Svého nového potencionálního zaměstnavatel zaujmete i tím, že máte zkušenost i z jiného odvětví, které s danou pozicí souvisí třeba jen vzdáleně. Pokud použijete životopis vzor, pak jej vyplňujte s rozumem a s ohledem na svou skutečnou praxi. Strukturovaný životopis vzor nepoužívejte doslovně, ale spíše jen jako inspiraci, pokud si nevíte rady. Pro toho, kdo píše životopis poprvé, to není jednoduché, a proto by si měl pročíst několik vzorových životopisů, aby zjistil, jak má strukturovaný životopis vypadat.

Netypické pojetí životopisu

Někdy se vyplatí trochu se odlišit od ostatních a snažit se zaujmout něčím netypickým. Například to mohou být fakta o studiu v zahraničí, o účasti na vzdělávacích projektech, znalost méně frekventovaných jazyků, jako je například norština či holandština. Použít vzor životopisu napadne téměř každého a personalista to ihned pozná. Proto zkuste být originální a zaujmout nějakým netradičním pojetím životopisu, třeba v podobě videa. Ukážete tak, že jste kreativní a máte odvahu se prezentovat takto netradičním způsobem.

Jak hledat novou práci?

Odborníci doporučují využívat více zdrojů a nezaměřovat se pouze na jediný. Pokud spoléháte na nabídky úřadu práce, přiberte si k tomu ještě pročítání inzerátů a poptávání po známých. V pohodlí svého domova si můžete otevřít internetový magazín Vím víc, kde jsou volná pracovní místa, ale také cenné rady ohledně pracovních smluv či napsání životopisu.